Fasih Ahmet Dede

Standard

Rivayetlere göre rintligiyle meşhur Bahariye Mevlevihanesi’nde derviş olan Fasih Dede zamanin Balıklı Meyhanesi’nin müdavimi bir zatmış.

Akşam üzeri demlenip akşam vakti tekkeye yakın Şah Sultan Mescidi önünden sallana sallana geçerken devamlı mescidin akşam namazını arkalıksız sandalyesinde oturaraktan bekleyen imamiyla karşılaşıp selam verirmiş.

İmam selamı kerhen alıp,la havle cekerek,içinden “ya hu bu adam için bir de mevlevi dedesi diyorlar, pis sarhoş” gibilerinden geçirirmiş.

Bir gün bu zaruri durumdan kurtulmak amacıyla Fasih Dedenin selamını almamaya karar vermiş Fasih Dede o gün yine farza riayet imamla karşılaşınca “sselaaamun aleykum imam efendi” demişse de imam bir yanıt vermemiş.

İşbu imam ayni gece rüyasında bir kurbağaya dönüştüğünü,su birikintisi kenarında vraklarken yavru bir kartalın, pençesiyle kendisini kapıp semaya yükseldiğini görmüş.
Yüzlerce metre yükseğe bir anda çıkan kartalın pençesinde bizim garip imam durumun vehametinden sıyrılıp aşağıya doğru bakınca,aşağının da sarp bir kayalık olduğunu görmüş.

Yukarıda kartal,aşağıda kayalık…

“Yukarı tükürsen bıyık,aşağı tükürsen sakal” misali imam dua niyetine neyi niyaz edeceğini şaşırmış!!
Tam o sırada kartal da pençesini açıp imamı aşağı salivermiş.
Sarp kayalıklara doğru hızla düşmeye başlayan imam acı sona yaklaşırken kayalıkların üzerinde bizim Dede Fasih’i imamü kurtarmak üzere cübbesinin eteğini aaçmış halde görmüş.

Kan ter içinde uyanan imam sarhoşun böyle keramet göstermesine hem şaşmış,hem de cok sıkılmış; o gün Dede Fasih’i tekkede bulup konuşmaya karar vermiş.

Günün dağdağasıyla görüşme niyetini unutan imam,o gün yine akşam namazını kıldırmak üzere mescidin önüne gelmiş,sandalyesine oturmuş: O sırada köşeden beliren Fasih Dedeyi görünce rüyasını hatırlamış kalbi güp güp etmeye başlamış.

Dedeyse her zamanki haliyle sallana sallana yaklaşmış yaklaşmış,imamın hizasina gelince duraksamış,kafasını usulca çevirip,sarhoşluktan lafları çiğneye çiğneye:

-Gördün ya imam efendi,dün gece Fasih’in cübbesinin eteği olmayaydi yamyassı olacaktın, diyivermiş
….

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s