Mevlana Müzesinin Bilinmeyenleri

Standard
Konya Emniyet Müdürlüğü Turizm Şubesi yetkilileri, binlerce yerli ve yabancı turist tarafından ziyaret edilen Mevlana Müzesi’nin, aslında tam anlamıyla tanınmadığını ifade ediyorlar. Ziyaretçilerin dua etmek ya da Mevlana’nın düşüncelerinden etkilendikleri için ziyarete geldiklerini ifade eden yetkililer, aslında müzenin çok ilginç, öğrendiklerinde ziyaretçileri şaşırtan sırlarla dolu olduğunu söylüyorlar.

 
Müzenin bazı yerlerine örümcek gelmesini engellemek için, devekuşu yumurtalarının yerleştirilmiş. Binanın yapımı sırasında harcına yumurta akı karıştırılmış. Yumurta akı duvarları çivi bile çakılmayacak kadar sağlam yaparken, karıncaların girmesini önlüyor. Ayrıca, müze içinde yapılan özel bir düzenek, mum islerini ve insanların ağzından çıkan su buharını bir yerde topluyor. Bazı Kur’an-ı Kerimler bu islerle yazılmış. O Kur’an-ı Kerimlerden bazıları, şu anda müzede ve hiç zarar görmemiş. Çünkü, mum isine güve gelmiyor. Güvenin yazı üzerine bırakıldığında öldüğü bile biliniyor.
 
Yetkililer, Müzede ayrıca asılı duran sabır taşlarının da çok dikkat çektiğini ifade ediyorlar. Büyük bir sabırla mermerden oyularak yapılan bu sabır taşlarında ek yeri yok. Bir kişinin çocuk yaşta başladığı sabır taşını, ancak torununun bitirmeye ömrünün yettiği rivayet ediliyor. Bu taşları, yıllar önce öğrenciler görüp motive olsun diye medreselerin girişine asarlarmış. Şu anda bu taşları yapan bulunmuyor.
 
Mevlana Müzesi’nde Türk müziğinde kullanılan tüm makamların rahatlıkla çalınabildiği 8 telli bir keman da yer alıyor. Bu keman, bugün kullanılan kemanların babası olarak nitelendiriliyor. Dünyanın hiçbir yerinde 8 telli keman bulunmuyor. O dönemin müzik anlayışının bugünden çok farklı olduğu görülüyor.
 
Ayrıca, soyut resimleriyle ünlü Pablo Piccasso’dan yıllar önce yapılmış soyut figürlerin kullanıldığı seccadeler de müzede sergileniyor.
 
Bir başka çarpıcı ayrıntı da Müzede sergilenen küre. Galileo’nin asıldığı tarihlerde bu küre ile astronomi dersleri verilmiş. Yetkililer, bu bilgilerin Mevlana Müzesi’ne tanıtan yeni kitaplarda fazla yer almadığını belirterek, “Gelen ziyaretçiler bunları duyduklarında adeta büyüleniyor” diye konuştular.ALINTI

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s