Boğaziçi Kitap Günleri

Standard

Boğaziçi Kitap Günleri 15 Eylül’de başlıyor.

Boğaziçi Kitap Günleri’nin amacı; tarihsel geçmişi, ekolojik yapısı, jeopolitik konumu ile dünyanın en önemli şehirlerinden biri olan İstanbul’un merkezinde, yazınsal alanda üretici olan yerli ve yabancı her kesimin-yayıncılar, yazarlar, çevirmenler-kentlilerle karşılaşmasını sağlamak, iletişim ve etkileşime olanak verecek ve sonunda üretim sürecine katkıda bulunacak bir platform yaratmaktır.

Türkiye’de ilk kez Boğaziçi Kitap Günleri’nde misafir bir ülke ve buna paralel bir tema kitap fuarının omurgasını oluşturacaktır. Boğaziçi Kitap Günleriı, e-kitapların ve e-kaynakların da temsil edildiği bir yer olacaktır. Boğaziçi Kitap Günleri’nde sahaflarla birlikte fanzin gibi alternatif yayınlar da yer alacaktır. Ulusal ve uluslararası kültür kurumlarının temsil edilmesi ile Boğaziçi Kitap Günleri kültürel bir paylaşım alanı olacaktır.

Konuk Ülke: ALMANYA
Kitap Fuarı’nın 2011′de konuk ülkesi Almanya… Bu çerçevede Alman Edebiyatı’nı konu alan pek çok söyleşi, Alman yazarlar ile toplantılar, Almanya’ya göç etmiş Türk yazarlar ve Türklerin Almanya’da ikinci, üçüncü nesil edebiyatçılar olarak ürettikleri, Türkiye’ye göç etmiş Alman entellektüellerinin Türkiye’deki akademik hayata katkıları gibi pek çok konuda söyleşiler izlenebilecek. Almanya ve Türkiye’yi kitap fuarının teması olan göç çevresinde bir araya getirecek etkinliklerle zengin bir kültürel platform oluşturuluyor.

Tema: GÖÇ
15-21 Eylül 2011’de gerçekleşecek 2.Boğaziçi Kitap Fuarı’nın bu yılki teması GÖÇ. Türkiye’den Almanya’ya göçün 50.yıldönümü olması nedeniyle göçün sosyolojik, tarihsel ve metaforik manalarının irdelendiği pek çok söyleşi, fotoğraf ve arşiv sergileri, film gösterimleri fuar kapsamında izlenebilecek. 17 Eylül 2011 Cumartesi günü Orient Institute işbirliği ile pek çok yabancı akademisyenin katılımıyla Göç Sempozyumu düzenlenecek.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s