Kediye Saygı

Standard

Yabancı bir atasözü vardır, “merak kediyi öldürür” derler. Ben o şekilde ölen bir kedi görmedim. Benim gördüklerim genellikle araba kazasında gittiler.Ama kedilerin lüzumsuz bir merakı vardır hakikaten.

Herhangi bir kediyi,bir arkadaşınızın olabilir,ömür boyu bakmak için olabilir, ilk evinize getirdiğiniz günü hatırlayın.

Kediler herhangi bir mekana geldiklerinde ilk iş olarak her yeri dolaşırlar. “Birinci oda,yatak koltuk, masa altı, bilgisayar,kablolar,dolap arkası; ikinci oda,kanepe,kanepe arkası” şeklinde bir keşif gezisi başlar.Mutfak,banyo,balkonlar,balkonların baktığı…

Ne arıyorsun?
Sen kedi değil misin?
Tuvaletin burası, maman burada,bu minderde de uyuyacaksın o kadar.Sanki evi tutacak,bir havalar,bir şeyler.

Zaten herhangi bir kedi bir eve geldiği anda, orası artık kedinin evi olur,siz misaffir konumuna geçersiniz.Yani artık kedi sizin ev hayvanınız değildir, siz onun ev insanısınızdır.

Bir bakışı vardır kedinin,kendine bakıldığını anladığında önce gözlerini size çevirir,bir süre iliklerinizi titreten donuk uzun bir bakış atar, sonra hiçbir şey olmamış gibi mesela tüylerini yalamaya döner.O esnada herhalde aklından “Dikti gözünü beni seyrediyor,haddini bilmiyor, şimdi akşam akşam sinirlenmeyeyim, hey Allahım ya” falan gibi bir şeyler geçmektedir.

Gülse Birsel-Hâlâ Ciddiyim.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s