Üzüntüden Kurtulma Yolları

Standard

IMG_20160225_142701

 

“Sonunda üç şey önemlidir; ne kadar sevdiğin, ne kadar nazik yaşadığın ve senin yazgında olmayan şeylerden nasıl zarafetle vazgeçebildiğin.” diyor Buddha. Bazı vakitler, yazgımızda olmayan şeylerden vazgeçmek ağır geliyor. Çünkü sonsuz sevme kabiliyetiyle donanmışız. Şu dünyadaki her şeyle alakadarız. Bediüzzaman hazretleri, bu halet-i ruhiyeyi “Kâinatın ekser envâıyla alâkadar ve o alâkadarlık yüzünden perişan ve keşmekeş içinde boğulmak derecesine gelen ruh-ı beşer” diye tabir ediyor.

Bu gibi durumlarda nereye müracaat edeceğimiz önemli bir mesele. “Ya Baki entel Baki” deyip, bütün bu keşmekeşten kurtulabilmek mümkün elbette. “Giden gitsin, baki ve hakiki olan yalnız sensin” diyebilmek. Ama bu zikir, insanın kalbine hitap ediyor. Ve bazen kalplerimiz katılaşıyor. Bazen bu zikrin mana-yı hakikisine vakıf olamıyoruz. “Kalplerin ayakları vardır kayar” diyor İmam-ı Rabbanî. Her zaman aynı bilinç eşiğinde olamıyoruz. İsyana sürükleniyoruz vesaire…

Hal böyle iken iki gramcık aklımız kaldıysa, ona da müracaat etmek gerektiğini düşünüyorum. Aklın mizanları ile kalbin mizanları aynı olmadığı için, aynı meseleyi iki farklı mizanla tartmak, farklı sonuçlar getirebilir. Belki kalbî değil, aklî hareket ediyorsak, yahut en azından aklımıza da bir şans vermeye açıksak, çözüme daha çabuk ulaşabiliriz.

Yakup b. İshak el Kindî’nin yazdığı risale, tam olarak aklın mizanları ile üzüntüden kurtulmanın yollarını anlatıyor. Aslında iki kere ikinin dört ettiğini anlatıyor ama aklı da razı edecek şekilde. Hiçbir açıklık bırakmayacak kadar net. Bir de alim zatların yazdığı eserlerde, farkında olmadan kalbimize tesir eden bir şeyler oluyor. Yaşanarak, sindirilerek yazılmış olmasının bunda etkili olduğunu düşünüyorum. Bir tür keramet gibi. Hem akla hem kalbe hitap ediyor.

Bu eser ahlak felsefesi alanında yazılmış çok meşhur kitaplardan biriymiş. TDV yayınları tarafından hazırlanmış. Beş kitaplık Ahlak Klasikleri serisinin dördüncü kitabı. Diyanetin hazırladığı kitaplar her zaman fiyat olarak uygun ve görsel açıdan kaliteli oluyor. Bu da onlardan. Yalnız, eserin yarısı inceleme kısmından oluşuyor, risale  yaklaşık 50 sayfa. Her sayfada Arapça orijinali ve tercümesi bulunuyor.

Eseri buradan inceleyebilir, sipariş verebilirsiniz.

Son olarak, meşhur bir baba sözü der ki, Allah lutf-ı inayetiyle alır da cennetine koyarsa, rahat ancak orada. Allah imtihanlarımızı kolaylaştırsın.

Vesselam.

3 responses »

  1. Geri bildirim: Büyük Cevşen, Evrad-ı Kudsiye, Terapi. | O Eski Hücre...

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s